روف گاردن

روف گاردن یا بام باغ به مجموعه ای از عملیات محوطه سازی و فضای سبز اطلاق میشود که بر روی بام، تراس و در بعضی موارد همسطح زمین اجرا می گردد. یکی از کاربردهای چوب ترمو ساخت روف گاردن می باشد که به دلیل مقاومت بالا در برابر بارندگی، سرما و گرما، رطوبت، تابش نور خورشید و … گزینه مناسبی برای چوب کف در فضای بیرونی و روف گاردن می باشد.

روف گاردن به هرنوع باغی که روی پشت بام یا تراس بنا شود، اتلاق می گردد. روف گاردن مجموعه ای از فضاسازی با گیاهان سبز، مبلمان باغی، آبنما، سایبان و آلاچیق و یا کشت محصولات کشاورزی می باشد که بنا بر امکانات و مساحت موجود ساخته و بنا می گردد.

روف گاردن علاوه بر فواید زینتی و دکوراتیو آن، کشت محصولات کشاورزی، کنترل دما، استفاده بهینه از آب باران، ارتقا معماری ساختمان، ایجاد زیستگاه برای حیوانات فراهم کردن فضای تفریحی نیز از مزایای روف گاردن می باشد. در مقیاس بزرگ حتی ممکن است به پایداری و توسعه محیط زیست کمک نماید.

ایجاد باغچه های کوچک و سبز برروی پشت بام یا تراس، علاوه بر ایجاد هیجان و انگیزه ، چهره شهر را متحول کرده و به بهبود کیفیت هوا و کاهش آلاینده ها کمک می نماید.

وجود گیاه در روی سقف با کاهش جذب حرارت ساختمان، از مصرف انرژی کاسته و به تعدیل هوای محیط کمک می نماید. در شهرهایی مانند تهران که تراکم ساختمانها مانع از ایجاد مقدار کافی فضای سبز در شهر می شود و همچنین بعلت قیمت بالای زمین، تبدیل سقف و تراس ها به فضای سبز می تواند چهره شهر را دگرگون کرده و به بهبود محیط زیست کمک نماید. علاوه بر آن شما یک باغ کوچک همیشه در دسترس دارید که می توانید اوقات فراغت خود را با آرامش در کنار خانواده سپری کنید.

مصالحی که در روف گاردن استفاده می گردد حتی الامکان باید سبک بوده و بار زیادی را به سقف وارد نکند. امروزه تکنولوژی ساخت روف گاردن پیشرفتهای زیادی داشته و انواع سازه های مختلف جهت کشت گیاه بوجود آمده است.

چگونه یک روف گاردن ایجاد کنیم؟

قبل از هر چیز ابتدا اطمینان حاصل کنید که قوانین و مقررات شهرداری و یا مدیریت ساختمان به شما اجازه ساخت باغ روی پشت بام یا تراس را می دهد. همچنین مطمئن شوید که سقف یا تراس قادر به نگهداری و تحمل وزن باغ و تجهیزات آن می باشد. می توانید از یک مهندس عمران یا سازه کمک بگیرید.

مرحله اول: شما نیاز به یک طراحی دارید. روف گاردن قرار است چه هدفی را برآورده سازد؟ لیستی از انتظارات مورد نیاز خود را فراهم کنید، می توانید این سوالات را از خود یا خانواده بپرسید. بطور مثال از راهنمای زیر کمک بگیرید:

۱- فضای سبز و دنج جهت گذراندن اوقات شخصی در پایان روز؛ در این صورت شما به یک کاناپه دونفره یا نیمکت چوبی با بالشت های مخصوص فضای بیرون، مقداری گیاه و نورپردازی ملایم نیاز دارید.

۲- فضای شیک و بزرگ جهت برگزاری میهمانیهای دوستانه؛ شما حتما به یک میز چوبی شش نفره در زیر یک آلاچیق نیاز دارید. نصب یک باربیکیو هیجان و شادی یک میهمانی را دوچندان می کند.

۳- عمل آوری محصولات کشاورزی؛ اگر سن و سالی از شما گذشته باشد یا اینکه وقت آزاد بیشتری را در خانه سپری می کنید، هیچ چیزی هیجان انگیزتر از پرورش سبزیجات روی پشت بام یا تراس نیست! در نظر داشته باشید در اینصورت باید تجهیزات زیرساخت شما نظیر زهکش خاک و آبیاری و نور، فراهم باشد.

۴- گذراندن اوقات فراغت کودکان؛ هیچ چیزی به اندازه یک استخر کوچک نمی تواند ساعتها کودکان را مشغول نگه دارد. البته مراقب فرزندان کوچک باشید. یک استخر کوچک بهمراه فضای سبز، یک سایبان چوبی و یک سرسره پلاستیکی، فضای بازی کودک شما را کامل می کند.